До нас завітали гості з Мелітополя 1


Цими днями на запрошення Центру Громадянських Ініціатив (ЦеГрІн) у Львові перебувають представники Мелітопольської міської ради. Сьогодні вони завітали до нашого офісу, щоб поспілкуватися про залучення інвестицій та можливу роль громадських організацій у цьому процесі.

За словами гостей, особливістю Мелітополя є велика кількість потужних колись промислових підприємств, які зараз почали занепадати. У місті практично відсутні вільні земельні ділянки, а можливості розширення за рахунок територій сусідніх населених пунктів також обмежені. Місто може запропонувати інвесторам фактично тільки майданчики з порожніми виробничими приміщеннями типу brownfield. При цьому з цим також є проблеми, оскільки вони роздрібнені по території різних підприємств і часто дуже складно визначити форму власності. Інша суттєва проблема, яка виникла в останні роки, – це близькість до зони бойових дій. Таким чином місто, промисловість якого раніше булла здебільшого орієнтована на Росію, опинилось у географічному тупику: з півдня – море, зі сходу – зона військового конфлікту.

Керівник центру ЦеГрІн Віталій Загайний зазначив, що дещо подібна ситуація була й у Львові в 90-х роках. Міста також було насичене великими промисловими підприємствами, які з розпадом СРСР поступово розвалились. Однак нам вдалося пережити цей період і зараз основу економіки міста складає малий і середній бізнес.

Олег Процак, заступник директора Інституту політичних технологій, поділився з гостями досвідом реалізації проекту “Школа залучення інвестицій для західноукраїнських органів місцевої влади”. Хоч учасниками даного проекту були, на противагу Мелітополю, невеликі міста з незначним промисловим потенціалом, все ж деякі корисні висновки можна взяти до уваги. Зокрема, у місті мусить бути структура, яка безпосередньо відповідає за роботу з інвесторами. Це може бути як відповідний підрозділ чи посадова особа органу місцевого самоврядування, так і Агенція місцевого розвитку. Місто має подбати про наявність генерального плану, у якому чітко врегульовано питання власності та призначення територіальних ділянок. Щоб про тебе почули, треба бути присутнім на розмаїтих спеціалізованих заходах, в Інтернеті, затягувати до міста міжнародні донорські проекти, яких зараз в Україні достатньо багато. Проект “Школа залучення інвестицій” дав містам-учасникам таку можливість, надрукувавши для кожного міста інвестиційні буклети та розробивши інвестиційний портал для західного регіону України.

Гості з Мелітополя слушно зазначили, що для підготовки інвестиційних пропозицій потрібно затратити достатньо багато власних ресурсів, зокрема, щоб підвести до інвестиційного майданчика потрібні комунікації, поліпшити інфраструктуру. Їх цікавило яким чином ці питання вирішуються на Львівщині. Експерт Інституту Андрій Дуткевич розповів про обласний конкурс мікропроектів, в рамках якого цього року за рахунок коштів обласного бюджету було підтримано понад 700 проектів місцевих громад загальною вартістю понад 50 млн. грн. Деякі з проектів передбачали розробку проектно-кошторисної документації, у тому числі для індустріальних парків. Інші були спрямовані на покращення якості життя, що теж є суттєвим показником інвестиційної привабливості місцевості.

Інше важливе джерело коштів для покращення інвестиційної привабливості регіону – проекти міжнародної технічної допомоги. За попередні два роки Львівська область залучила в рамках таких проектів понад 35 млн. євро. Більшість цих проектів мали інфраструктурний характер. Зі свого боку, регіональна влада допомагала органам місцевого самоврядування забезпечити власний внесок, виділивши на це кошти обласного бюджету.

Учасники дискусії зійшлися на думці, що Мелітополь може привабити інвесторів наявністю великої кількості кваліфікованої робочої сили. У першу чергу – робітничих професій та технічних фахівців. Адже, як свідчать дослідження Європейської бізнес асоціації, саме у таких фахівцях мають гостру потребу іноземні інвестори в Україні. Для цього слід звернути увагу на діяльність закладів професійної освіти. Як показує польський досвід, доцільно також більше уваги приділяти вітчизняним інвесторам. Адже саме завдяки цьому Польщі вдалося успішно пережити фінансову кризу 2008 року.

Загалом спілкування тривало понад дві години і для обговорення залишилось ще багато питань. Сподіваємось, що на частину з них мелітопольким гостям вдасться знайти відповідь під час інших зустрічей, зокрема у Львівській міській раді. А на майбутнє домовились шукати можливості для тіснішої співпраці між нашими містами.


One thought on “До нас завітали гості з Мелітополя

Comments are closed.