Стартували навчальні візити службовців з Донецької та Луганської областей до Польщі


У січні 2017 року наша організація спільно з Малопольським інститутом територіального самоврядування та адміністрації FRDL MISTiA розпочала новий проект, в рамках якого передбачено серію навчальних візитів до Польщі для представників органів державного управління та місцевого самоврядування з Донецької та Луганської областей. Ця діяльність відбувається в рамках проекту Програми Розвитку ООН та Представництва ЄС в Україні “Відновлення управління та примирення у громадах України, постраждалих від конфлікту”.

У період з 30 січня до 23 лютого Польщу відвідали дві групи по 20 осіб, до складу яких входили керівники державних органів виконавчої влади та їх заступники (категорія “Б”) Донецької та Луганської обласних адміністрацій. Крім представників ОДА Донеччина включила до складу делегації ще й представників органів місцевого самоврядування – міст, селищ та об’єднаних територіальних громад.

Обидві групи мали дуже насичені десятиденні програми, під час яких організатори намагалися якомога повніше показати польський досвід розвитку місцевого самоврядування у різних аспектах. Учасники візиту мали змогу ознайомитись з усіма рівнями місцевого самоврядування – воєводський, повітовий та ґмінний.

Перший день візитів проходив в офісі FRDL MISTiA. Учасників візитів привітала директор пані Божена Пєтрас-Ґоц, розповівши про напрями діяльності своєї організації та наголосивши на важливості горизонтальних контактів між Польщею та Україною. Войцех Одзімек, заступник директора FRDL MISTiA з питань співпраці і розвитку, детально розповів про основи організації місцевого самоврядування у Польщі – адміністративно-територіальний поділ, основні повноваження кожного рівня, джерела формування доходів та основні статті витрат, способи взаємодії між органами місцевого самоврядування різних рівнів та органами державної влади.

Далі українська делегація відвідала Маршалківську адміністрацію Малопольського воєводства – найвищий щабель місцевого самоврядування у Польщі. Заступник директора Департаменту регіональної політики п. Анна Мльост окреслила основні напрями відповідальності цього рівня місцевого самоврядування, розповіла про пріоритети регіонального розвитку, наголосила на важливості стратегічного планування. Учасники мали змогу детально ознайомитись зі Стратегією розвитку Малопольського воєводства на 2011-2020 роки та операційними програмами, через які вона втілюється у життя.

Пані Юзефа Кенсек, заступник директора Департаменту транспорту і комунікації, розповіла про роль Маршалківської адміністрації як організатора роботи громадського транспорту на території воєводства. Стратегією розвитку транспорту у воєводстві на 2010-2030 роки передбачено посилення ролі громадського транспорту у пасажирських перевезеннях на території воєводства. Організацією автобусних пасажирських перевезень займаються здебільшого ґміни. Натомість воєводство зосередилося на організації залізничних пасажирських перевезень, створивши для цього Спілку “Малопольські колії”.

Приклад практичної реалізації стратегічних ініціатив у сфері громадського транспорту учасники візиту мали змогу побачити, відвідавши офіс Асоціації “Краківська Метрополія”, до якої входить місто Краків та 14 навколишніх ґмін. Директор бюро Правління Асоціації “Краківська Метрополія” Даніель Вжощик детально зупинився на важливих напрямах діяльності Асоціації, зокрема:

  • Розробці Концепцій транспортної системи Краківської функціональної зони; розвитку велосипедного транспорту на території Краківської метрополії; інтеграції транспортних систем на території Краківської метрополії;
  • Розробці рекомендацій щодо створення паркінгів “park and ride” (P+R) на території Краківської метрополії;
  • Проведенні стратегічних сесій та семінарів з організаторами та користувачами транспортних послуг.

З діяльністю органів місцевого самоврядування на рівні повіту учасники візитів ознайомились у Хшанові та Освенцімі. Хшановський староста п. Януш Щенсьняк та Секретар повіту п. Януш Кавала представили основні сфери відповідальності повіту, джерела формування доходів місцевого бюджету, організаційну схему виконавчих та ухвалодавчих органів повіту. У Хшанові українська делегація відвідала дві установи, які перебувають безпосередньо у підпорядкування повіту, – Повітовий центр кризового управління та Повітовий центр безперервного навчання, а в Освенцімі – Повітовий центр зайнятості.

У Хшанові українські групи зустрічалися також з місцевим бургомістром паном Ришардом Косовським. Це був перший контакт з базовою ланкою місцевого самоврядування у Польщі – ґміною. Бургомістр не просто розповів про основні повноваження цього рівня, а й намагався передати українцям усю філософію місцевого самоврядування на прикладі свого міста. Особливо пан Косовський наголошував на ролі місцевих підприємців, важливості приватних ініціатив. Учасники дізнались про один зі способів взаємодії органів місцевого самоврядування на рівні ґміни задля розв’язання спільних проблем. Місто Хшанув разом із двома сусідніми ґмінами створили так званий міжґмінний союз “Транспортне сполучення між ґмінами” для організації автобусних пасажирських перевезень на своїй території. Це один з 10 таких союзів, які на даний момент діють на території всієї країни. Керівники цієї організації детально розповіли про правові основі її діяльності, структуру та способи ухвалення рішень, механізми фінансування, а також схему функціонування громадського транспорту.

Цікавою була також зустріч у Міській публічній бібліотеці Хшанова, яка також підпорядковується ґміні. Старе приміщення з соціалістичного періоду, у якому ще не так давно продавали вживаний одяг, отримало нове дихання і стало окрасою міста, центром його публічного і культурного життя.

Наступні дні візиту також були присвячені ознайомленню з повноваженнями місцевого самоврядування на рівні ґміни. У ґміні Скавіна українські групи побачили як налагодження співпраця з громадськими організаціями, відвідали місцевий Центр культури та спорту і гімназію. Великий інтерес викликало відвідання промислової зони та комунального підприємства зі збору та сортування твердих побутових відходів. У ґміні Пщина, що у Сілезькому воєводстві, після зустрічі з керівництвом українська делегація відвідала очисні споруди, а також два навчально-туристичні об’єкти – скансен (музей під відкритим небом) та зоопарк, до складу якого входить і господарство з розведення зубрів. Ґміна Нєполоміце поблизу Кракова приймала нас у королівському замку, який перебуває у її власності. Ця гміна відома потужною інвестиційною зоною, на території якої діють майже 60 великих підприємств, серед яких такі потужні фірми як Coca Cola та MAN. Доходи ґміни зростають також завдяки розвитку культури і туризму. Цьому, зокрема, сприяє відновлений за кошти ґміни замок, в якому часто відбуваються розмаїті корпоративні заходи, а також Малопольський центр звуку і слова, який задовольняє культурні потреби мешканців.

Завершувались обидва візити відвіданням Краківського технологічного парку (КТП). Тут учасники візиту занурилися в атмосферу сучасних креативних індустрій та інноваційних технологій. Директор відділу технологічного парку п. Кшиштоф Кшитоф’як детально пояснив як саме діють у Польщі спеціальні економічні зони та як відбувається процес залучення та обслуговування великих інвесторів. Його колега представила програми КТП, спрямовані на підтримку малого та середнього бізнесу, зокрема діяльність технологічного інкубатора.

У надзвичайно насиченій програмі організатори знайшли час і на ознайомлення з культурними, історичними і туристичними об’єктами Польщі, без відвідання яких враження про цю країну було б неповним. Обидві групи мали змогу відвідати меморіальний музей “Концетраційний табір Аушвіц-Біркенау” поблизу міста Освєнцім. У вихідні дні трохи поновили сили у рекреаційно-оздоровчому об’єкті “Хохоловські терми”, відвідали центр гірськолижного спорту місто Закопане та прогулялись з екскурсоводом центральною частиною королівського Кракова.